پشم سنگ پارامیس

تلفن تماس:09120277703

تولید کننده پشم سنگ پارامیس

عایق الاستومری چیست؟

وم الاستومری در دهه ۵۰ میلادی توسعه یافت. محبوبیت این عایق، در درجه اول به دلیل اینکه نیاز به هر نوع سد بخار را برای جلوگیری از انتقال رطوبت از بین می‌برد، به سرعت افزایش یافت.
با افزایش تولید، عایق به اشکال مختلف (از جمله ورق، رول و لوله) توسعه یافت، بنابراین محبوبیت آن به عنوان عایق مخصوصاً در لوله‌های برودتی و کاربردهای تأسیساتی نیز افزایش یافت. این عایق جایگزینی کاربرپسند برای سایر مواد بود، زیرا می‌توان آن را با اطمینان به انواع مختلف مواد پیوند داد. در طی دو دهه گذشته تقاضا برای عایق الاستومری به دلیل افزایش آگاهی از کیفیت هوای داخل ساختمان (IAQ) به شدت افزایش یافته است.

از آنجا که فوم الاستومری حاوی فرمالدئید یا الیاف غیرسازگار با محیط زیست نیست و ترکیبات آلی فرار بسیار کمی (VOC) دارد، در بین طرفداران محیط زیست مورد پذیرش قرار گرفته است. به دلیل خاصیت غیرذرات، سطح صاف و مقاومت در برابر رطوبت، این عایق از رشد کپک جلوگیری می‌کند که مزیت اصلی‌ آن محسوب می‌شود.

فرآیند تولید عایق الاستومری
سه مؤلفه یا ماده اصلی در ساخت عایق فوم سلول بسته الاستومری استفاده می‌شود که به شرح زیر هستند:

مخلوط لاستیک مصنوعی، به طور معمول لاستیک بوتادین نیتریل (NBR) یا مونومر اتیلن- پروپیلن دیین (EPDM)
پلی وینیل کلرید (PVC)
یک ماده فوم‌دار شیمیایی
این اجزا در یک میکسر بزرگ و معمولاً در دسته‌های ۵۰۰ پوند یا بیشتر ترکیب می‌شوند. سپس مخلوط را از طریق تجهیزات اکسترودینگ (از قالب بیرون آوردن) قرار می‌دهند تا به شکل خاصی مانند لوله گرد یا صفحه صاف تبدیل شوند. پروفیل در اجاق گاز تا دمای خاصی گرم می‌شود، فرآیندی که باعث می‌شود ماده فوم‌دار شیمیایی از جامد به گاز تغییر یابد.
وقتی این اتفاق بیفتد، هزاران محفظه کوچک هوا (سلول) که همه آن‌ها به هم وصل هستند تشکیل می‌شوند. پروفیل با دقت خنک می‌شود تا اطمینان حاصل شود که این سلول‌ها دست نخورده باقی مانده و ساختار سلول بسته مواد را حفظ می‌کنند. سپس به اندازه نیاز بریده شده و برای حمل‌ونقل بسته‌بندی می‌شود.

عایق‌های الاستومری بدون استفاده از کلروفلوروکربن‌ها (CFCs)، هیدروکلرول فلوئوروکربن‌ها (HCFCs) یا هیدروفلوئوروکربن‌ها (HFC) ساخته می‌شوند و آنها را برای سخت‌ترین مشخصات محیطی مناسب‌سازی می‌کنند.

فواید عایق الاستومری
مقاوم در برابر آلودگی، گرد و خاک، رطوبت و بخار آب و آلودگی‌های بیولوژیکی
مقاوم در برابر اوزون و اشعه ماوراء بنفش
صرفه‌جویی در مصرف انرژی و در نتیجه کاهش درصد کربن در ساختمان
مقاوم در مقابل فشار و ضربه
مقاومت بالا در برابر یخ‌زدگی
مقاوم در مقابل خوردگی و کپک
پایین بودن ضریب انتقال حرارت
نرم و انعطاف‌پذیر
قابلیت چسبندگی و رنگ‌پذیری بالا
نصب آسان به همراه خودبست (مناسب مکان‌ها با فضای کم و تنگ)
بدون فیبر و بدون تولید ریزگرد و غبار
غیر سَمی
معایب فوم الاستومری
در برابر حرارت از مقاومت پایینی برخوردار است. چنانچه دما افزایش یابد، فوم الاستومری به تدریج الاستیسیته (انعطاف‌پذیری) خود را از دست می‌دهد و تُرد می‌شود. اما با پایین آمدن دما، فوم خاصیت الاستیسیته خود را بازیافته و انعطاف‌پذیر می‌شود.
ضریب انتقال صوت کمتر نسبت به پشم سنگ و پشم شیشه
بالا بودن قیمت نسبت به پشم سنگ و پشم شیشه
کاربردهای عایق الاستومری
فوم الاستومری سلول بسته از زمان اختراع در سال ۱۹۵۴ به عنوان عایق در لوله‌کشی مورد استفاده قرار می‌گرفت. این عایق به شکل فوم بوده و در طیف وسیعی از اشکال و ضخامت‌ها موجود است. این عایق را می‌توان به راحتی نصب کرد تا متناسب با انواع تجهیزات، از لوله‌کشی خانه‌های مسکونی گرفته تا چیلرهای بزرگ تجاری باشد.

برخی از عایق‌های الاستومری وجود دارند که کلیه الزامات از جمله رتبه‌بندی آتش، مسدود شدن سر و صدا و استانداردهای کارآیی را برای انواع برنامه‌ها از جمله موارد زیر را شامل می‌شوند:

لوله‌های برودتی، خطوط آب سرد و گرم و لوله‌کشی آب سرد
اجزای HVAC (گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع)
سیستم‌های مجرای داخلی و خارجی
چیلرها
سیستم‌های مکانیکی در کاربردهای صنعتی، دارویی و کاربردهای دریایی و ساحلی
تأسیسات خورشیدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *